PORADNIK
Jak postępować w przypadku śmierci osoby bliskiej?
Postępowanie musimy rozróżnić na podstawie miejsca w którym nastąpi śmierć. Kliknij na odpowiednią zakładkę aby zobaczyć informację.
Po zawiadomieniu naszego Domu Pogrzebowego, ustalimy sposób przywiezienia ciała do chłodni. Jeśli śmierć miała miejsce w szpitalu, ciało może tam pozostać do dnia pochówku. Dom Pogrzebowy Charon posiada chłodnię, więc zawsze możemy ciało przetransportować.
Następnie możesz się udać do naszego biura, gdzie ustalimy przebieg ceremonii pogrzebowych.
W naszym biurze Domu Pogrzebowego Charon ustalimy szczegóły organizacji pogrzebu. Ustalimy takie sprawy jak:
- datę pochówku lub kremacji
- miejsce pochówku
- rodzaj ceremonii (pogrzeb Katolicki/świecki)
- wybór oprawy kwiatowej
- wybór trumny/urny
- wybór dodatków
Co w przypadku ekshumacji?
W pierwszym kroku zadzwoń do nas, wspomożemy radą.
Następnie musisz wybrać cmentarz na który zostaną przeniesione szczątki.
Kolejnym krokiem będzie skontaktowanie się z Państwowym Inspektorem Sanitarnym w celu uzyskania decyzji administracyjnej na wydobycie zwłok.
Pod nadzorem sanepidu, pracownicy naszego Domu Pogrzebowego wydobędą ciało zmarłego.
Ekshumacji mogą dokonać bliscy za pozwoleniem Inspektora Sanitarnego, posiadając umotywowany powód. Bądź też na wniosek sądu lub prokuratury.
Zasiłek pogrzebowy - komu przysługuje?
Wymagane dokumenty
Karta zgonu wystawiana jest przez lekarza.
W przypadku naturalnej śmierci w domu, rodzina powinna powiadomić właściwą przychodnie rejonową, aby lekarz mógł dokonać oględzin zwłok i wystawić kartę zgonu.
Jeśli zgon nastąpił nocą, w niedzielę lub inne święto - należy powiadomić Nocną Opiekę Lekarską.
Jeśli zaś śmierć ma miejsce w szpitalu, kartę zgonu zwykle wystawia lekarz prowadzący.
Wystawiany jest on na podstawie karty zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego właściwym dla miejsca zgonu. Należy go mieć w dwóch egzemplarzach - jeden posłuży do odbioru zasiłku pogrzebowego.
Na życzenie rodziny zajmiemy się wyrobieniem aktu zgonu. W tym przypadku prosimy do Domu Pogrzebowego Charon zabrać kartę zgonu i dowód osobisty zmarłej osoby.
Współmałżonka bądź innego członka rodziny
Potrzebna nam będzie legitymacja emeryta-rencisty (ZUS, KRUS, bądź resortowa) lub zaświadczenie o zatrudnieniu
Jeśli osoba zmarła będzie pochowana w innej parafii niż do której należała, należy przedłożyć zgodę z pierwotnej parafii.
Korupcja Pogrzebowa
Pamiętaj!
Żaden pracownik Służby Zdrowia nie może reklamować, sugerować czy polecać jakichkolwiek firm świadczących usługi pogrzebowe! Jest to działanie zabronione ustawowo! Ustawa ta dotyczy pracowników Pogotowia Ratunkowego, Szpitali, Domów Opieki oraz wszelkich placówek medycznych!
Korupcja i bezczelność reklamowania usług pogrzebowych w Służbie Zdrowia to brak poszanowania dla Osoby Zmarłego i Rodziny w tych ciężkich chwilach!
Rodzina i Bliscy Osoby Zmarłej mają dowolność w wybraniu zakładu pogrzebowego.
Najczęściej zadawane pytania - FAQ
Nasi pracownicy są dostępni 24/7 aby Ci pomóc. W każdą niedzielną noc, święta - wystarczy że zadzwonisz na naszą infolinię, a nasi pracownicy zjawią się jak najszybciej.
Dom Pogrzebowy Charon dysponuje możliwością transportowania ciała w chłodni na terenie całej Polski. Bierzemy na siebie odpowiedzialność za dokonanie odpowiednich przygotowań, aby wrócić zmarłego do domu.
Koszt pogrzebu uzależniony jest od wielu czynników. Od oprawy, wyboru trumny, transportu, dodatków, oprawy muzycznej itp. Ciężko jest więc nam oszacować to z dozą pewności. Zapraszamy jednak do kontaktu - zawsze postaramy się sprostać oczekiwaniom. Na życzenie - postaramy się zmieścić w kwocie zasiłku pogrzebowego.
Krematorium to nazwa miejsca, w którym spopielane są szczątki ludzkiego ciała przy pomocy specjalnego pieca. Dom Pogrzebowy Charon posiada nowoczesny piec kremacyjny.
W przypadku jeśli rodzina nie zdecyduje się na trumnę, istnieją specjalne modele ekologiczne, przygotowane specjalnie do kremacji.
W przypadku pogrzebu Katolickiego - Kościół zabrania bezczeszczenia zwłok. Należy urnę pochować lub umieścić w miejscu świętym.
W przypadku pogrzebu świeckiego - należy pochować na terenie cmentarza w grobie, bądź w niszy urnowej.
Polskie prawo nie pozwala na rozsypywanie prochów, trzymanie w domu itp. Za nieposzanowanie godności osoby zmarłem grozi kara grzywny, a nawet pozbawienia wolności!
Tak, jednak zależy to od pokrewieństwa. Przysługuje on tylko najbliższej rodzinie zmarłego: współmałżonkowi (2 dni), dziecku (2 dni), rodzicowi (2 dni), ojczymowi lub macosze (2 dni), rodzeństwu (1 dzień), teściowi lub teściowej (1 dzień), dziadkowi lub babci (1 dzień), osobie będącej na jego utrzymaniu lub będącej jego opiekunem (1 dzień).
Tak, nasz Dom Pogrzebowy zajmuje się wszystkim, dlatego też domyślnie kompozycje kwiatowe dostarczamy na miejsce pochówku.
Nowoczesna kapliczka
Biuro CHARON
Kwiaciarnia CHARON
Parking
Parking
Krematorium CHARON
Najedź na ikonkę aby dowiedzieć się więcej
W SPRAWACH PILNYCH CZYNNE CAŁĄ DOBĘ
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek:
7:00-18:00
Sobota:
7:00-13:00
Niedziela
7:00-12:00